تفاوت بلوک AAC با بلوکهای اتوکلاو نشده (بتن کفی) چیست؟

فرآیند ۱۲ ساعته پخت در اتوکلاو در دمای حدود ۱۹۰ درجه و فشار ۱۲ بار، باعث  انجام جمع شدگی- های کوتاه مدت و بلند مدت بتن می شود. طی این فرآیند، سیلیکات کلسیم هیدراته شده و به توبورمورایت تبدیل می شود و در نتیجه خواص ثابت می ماند و جمع شدگی ناشی از خشک شدن کاهش می یابد.

یکی از تفاوت های عمده بین بلوک سبک اتوکلاوی و بتن کفی همین ویژگی است که از جداشدن پلاستر از بلوک های سبک جلوگیری می نماید.

تفاوت دیگر ابعاد دقیق تر و وزن کمتر بلوک aac(بلوک سبک اتوکلاوی) است.

آیا بتن هوادار اتوکلاو شده محصول جدیدی است ؟

بتن هوادار اتوکلاو شده در اکثرنقاط اروپا بیش از ۸۰ سال و در آسیای دور و آسیای میانه بیش از ۴۰ سال و در استرالیا و آمریکای جنوبی بیش از ۲۰ سال است که استفاده می شود.  استفاده از بتن هوادار اتوکلاو شده در آمریکا از سال ۱۹۹۰ میلادی  آغاز گردید. در حال حاضر سازه هایی با عمر بیش از ۷۵ سال  وجود دارد که در شرایط بسیار مطلوب و با حداقل هزینه  نگهداری و تعمیرات در حال استفاده می باشند.

علیرغم استفاده از بتن هوادار اتوکلاو شده در ۲۰ سال گذشته درایران، متأسفانه تقاضا برای مصرف آن وجود نداشته است. عدم استفاده از این محصول، بخشی به دلیل کیفیت پایین محصولات تولید شده و بخشی دیگر به دلیل کمبود  اطلاع رسانی  می باشد. علاوه بر این  به علت وجود انرژی فراوان و ارزان در کشور، تقاضا برای این محصول کم بوده است.

در حال حاضر با توجه به حذف یارانه ها و استقرار قوانین محکم تر جهت بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها ، نیاز به محصول  بتن هوادار اتوکلاو شده افزایش یافته است.

 

آیا بلوک AAC رطوبت را جذب می کند؟

بلوک AAC  مانند هر نوع مواد و مصالح ساختمانی دیگر، رطوبت را از هوا جذب می کند. نفوذ آب تا عمق ۳/۵ سانتی متری بلوک امکان پذیر است.  وجود رطوبت در بلوک، ممکن است باعث تغییر رنگ شود  اما این به معنی تغییر کیفیت نیست. رنگ شاخص کیفیت نمی باشد.  افزایش رطوبت هوا باعث افزایش  درصد رطوبت بلوک شده و کاهش رطوبت هوا، رطوبت بلوک را کاهش می دهد. بلوک AAC دارای مواد مقاوم در برابر سرما است و بنابراین در شرایط آب و هوایی زمستان آسیب ناپذیر است.

افزایش رطوبت از ۵ درصد تا ۳۵ درصد، منجر به کاهش مقاومت فشاری تا ۱۰ درصد می شود که در محدوده مجاز آیین نامه های ساختمانی است.

موارد استفاده بتن هوادار اتوکلاو شده در چه بخش هایی است ؟

بتن هوادار اتوکلاو شده در سراسر دنیا اکثرا در بیمارستان ها، هتل ها، رستوران ها، فروشگاه ها و انبارها، ساختمان های اداری،ِ مؤسسات فرهنگی و آموزشی مانند کتابخانه ها و مدارس و دانشگاه ها، بیمارستان ها و منازل و برجهای مسکونی استفاده می گردد.

بتن هوادار اتوکلاو شده همچنین به عنوان محافظ در برابر آتش و به عنوان مانع صدا مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی در دیوار با بلوک AAC به چه صورت است؟

خواص برشکاری، چکش خواری و شکل پذیری بلوک  AACمشابه چوب است و با ابزارهای نجاری قابل برشکاری به ابعاد و زوایای دلخواه می باشد. با ایجاد شیار در دیوارها، نصب لوله های تاسیسات مکانیکی و کاندوئیتهای برقی به راحتی و سرعت قابل اجرا است. شیارها با ملات،  پر و ترمیم می گردند.

مقاومت در برابر حریق بلوکهای هبلکس چه اندازه است؟

با توجه به گسترش روزافزون احداث ساختمانهای بلندمرتبه نیاز به تامین امنیت ساکنین آنها بیشتر احساس میشود.چرا که مثلا در هنگام آتش سوزی، تخلیه یک ساختمان ۲ یا ۳ طبقه بسیار راحت تر از ساختمانهای مرتفع تر میباشد.نمونه بارز آن در آتش سوزیهای اخیر چند برج در تهران ومشهد بخوبی احساس شد.تست موردی بلوکهای هبلکس با توجه به ساختار متخلخل و همچنین وجود ترکیبات سیلیکاتی در آن به طور ذاتی در برابر حریق مقاوم میباشدبطوریکه اگر شعله را به یک سمت بلوک بگیریم،سمت دیگر آن گرم نمیشود.

همچنین این بلوکها در بحث آتش ،مورد تایید سازمان اتش نشانی و نظام مهندسی میباشند.

آیا بلوک سبک هبلکس aac قابلیت باربری دارد؟

بلوک سبک هبلکس aac با جرم حجمی ۵۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب، دارای مقاومت فشاری متوسط ۲/۵ مگاپاسکال و مقاومت فشاری حداقل ۲ مگاپاسکال است. طبق استاندارد، بلوک سبک هبلکس aac برای دیوارهای جداکننده و غیر باربر قابل استفاده است و کلیه لوازم مانند کابینت، روشویی، در، پنجره، دکور و… قابل اتصال به دیوار است.
برای دیوارهای باربر و سقفها باید از پانلهای مسلح استفاده شود که تولید آنها با طول۶، عرض۰/۶ متر و ضخامت۰/۱ تا ۰/۴ متر، در برنامه توسعه کارخانه در نظر گرفته شده است.